Sık Sorulan Sorular

1 litre atık yağ, 1 milyon litre içme suyunu kirletir. Atık yağlarınızı lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökmeyin! Kullanılmış kızartma yağları, elektrik üretiminde veya biyodizel üretiminde kullanılarak geri kazanılabilir. Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ, gıda amaçlı olarak tüketilmektedir. Lokanta, fastfood, yemekhane, hazır yemek fabrikası, otel, motel, hastane, turistik tesis, tatil köyleri, gıda endüstrisi, askeri tesis gibi ticari işletmelerde ve evlerde bitkisel yağların kullanımı sonucu yaklaşık 300 bin ton kızartmalık atık yağ oluşmaktadır.
Kullanılmış kızartmalık yağlar ekotoksik özellik gösterir ve denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak, havadan suya oksijen transferini önleyerek balıkların ve diğer canlıların ölümüne neden olur. Lavaboya dökülen kullanılmış kızartmalık yağlar, evsel atık su kirliliğinin %25‘ini oluşturur. Kullanılmış kızartmalık yağların lavaboya dökülmesi ile dren sistemine yapışarak kanalizasyon borusu içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep olur. Tıkanan borular evlerde ve caddelerde kanalizasyon taşkınlarına neden olarak çevre ve insan sağlığını tehdit eder. Lavaboya dökülen atık yağlar, kanalizasyon sisteminin ve atık su arıtma tesisle
Kullanılmış kızartmalık atık yağları lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökmeyin, ayrı biriktirin. Kullanılmış kızartmalık yağların biriktirilmesi için mümkünse toplama bidonları, bu mümkün değilse kendi ambalajını kullanın. Size hizmet veren belediye ile kullanılmış kızartmalık yağlarınızın toplanması konusunda iletişime geçin.
1) Atık yağlar neden toplanmalı?​​ Çünkü bitkisel atık yağlar, lavaboya veya çöpe döküldüklerinde su kaynaklarımızı kirletir. 2) Atık yağları kim toplayabilir? Atık yağları sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından toplama lisansına sahip olan firmalar toplayabilir. 3) Toplanan atık yağlar ne olur? Toplanan atık yağlar Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği uyarınca depolanır, biyodizel veya elektrik üretilir. TURMEPA BİTKİSEL ATIK YAĞ PROJESİ İşletmenizde oluşan bitkisel atık yağlarınızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından lisanslandırılmış yetkili toplayıcılara vererek atık yağ projemize katılabilir, derneğimize katkı sağlayabilirsiniz.
Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!